Anglický gentleman v novej Bratislave

Čaj dobrý, pivo lepšie, FinTech zo všetkého najlepší


Celkom sa to hanbím priznať, ale veľmi dávno som si aj ja pozrel film “EuroTrip”. Aj keď som vedel, že to nemôže byť pravda, bola to jedna z prvých vecí, ktoré som o Bratislave videl a počul.Tento absolútne hrozný film, ktorého scény mali zachytávať Paríž, Londýn, Bratislavu, Berlín a Rím boli natáčané v Prahe, ktorá ironicky vo filme vlastne ani spomínaná nebola.

Eurotrip mal teda s realitou len málo spoločného, lebo sa nám snažil podsunúť obraz, že:

Bratislava je malé, tmavé mesto vo východnej Európe, ktorá sa stále zotavuje z komunistickej minulosti – a to teda vôbec nie je pravda.

Som hrdý, že môžem povedať, že som Angličan žijúci v novej Bratislave. Lebo nová perfektne opisuje, čím vlastne Bratislava v skutočnosti je.

Toto krásne mesto v strednej Európe má dlhú históriu a momentálne doslova prekvitá v oblasti FinTechu a start-upy tu rastú ako huby po daždi.

Ak ste si náhodou mysleli, že slová stredná Európa boli zvýraznené boldom náhodou, ste na omyle. Chcel som len upozorniť na jeden fakt, ktorý vás do budúcnosti uchráni pred nejakým tým faux pas.

Bratislava je hlavné mesto Slovenska, len kúsok od Viedne (cca 40 minút autom) a doslova i dopísmena je v strede Európy.

Je Viedeň považovaná za časť východnej Európy? Nie. Je teda Bratislava vo východnej Európe? Nie.

Super. Môžeme pokračovať.

Technické inovácie nemajú na Slovensku konca-kraja. Napríklad v mojom krásnom prenajatom byte, ktorý sa nachádza v budove, ktorá je staršia ako celá Amerika si jednoducho každý deň užívam, že si môžem ruky umyť pod jedným kohútikom.

Presne tak.

Tu v “komunistickej východnej Európe” prišli na to, že studený a teplý kohútik môžu dať dokopy. Už žiadne popálené alebo naopak omrznuté ruky :)

Asi sa pýtate, ako som si zaslúžil takúto vymoženosť a ako som sa vlastne ocitol tu v Bratislave a v Žltom melóne, práci ktorú mám doslova o dva vchody ďalej.

Viete ako to je, keď vám život ponúkne melóny, vy pripravíte melonádu. A to je to, čo som spravil aj ja.

Odišiel som z práce, takisto FinTech startup-u situovaného v Manchestri a nekonečného presúvania z Londýna a oženil som sa za lásku svojho života v jej rodnej krajine a od začiatku som si bol istý, že tu budem šťastný.

Skoro po roku som si uvedomil, že som mal dosť pokrivené predstavy o niektorých veciach a aj keď sa Londýn považuje za “hlavné mesto FinTech”, určite to nebude pre to, že firmy prichádzajú s inováciami a tlačia vývoj stále dopredu.

Celkom určite nie a to najmä v oblasti p2p oblasti.

V týchto blogoch, ktorých môžete v budúcnosti očakávať omnoho viac vyvrátim mienku o revolučnom dianí FinTech vo Veľkej Británii a priblížim vám Slovensko a ich inovácie.

Firmy ako Žltý melón sú naozaj malé ryby v mori v porovnaní so žralokmi akými sú spoločnosti Ratesetter alebo Zopa vo Veľkej Británii, ale napriek tomu máme s nimi veľa spoločného a naše princípy sú naozaj zamerané na ten istý cieľ. Takisto sú celkom odlišné od toho, čo ponúkajú banky a iné pôžičkové firmy.

Čo som sa za tento rok žijúc na Slovensku naučil je, že Slováci sú veľmi skromný národ a neradi sa “predávajú”, či vychvaľujú so svojimi úspechmi. A možno práve preto o nich svet nevie a stále nedostali toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili.

Napríklad prvý padák bol navrhnutý Slovákom: Štefanom Baničom v roku 1913, nie Angličanom alebo Američanom. Dokonca tu boli vymyslené prvé lietajúce autá firmou Aeromobil, ktoré sa reálne začnú predávať už budúci rok. Slováci sú takisto pionermi v eko oblasti a môžete si tu rezervovať aj svetovo prvé samo-udržateľné domy: EcoCapsule.

Tento blog nepíšem preto, aby som vám predal služby Žltého melónu, ale skôr aby som sa s vami a s mojimi susedmi vo Veľkej Británii podelil o moje skúsenosti a postrehy, či už spojené so spoznávanim novej krajiny v ktorej žijem, alebo v oblasti FinTechu v ktorej pracujem.

Chceš vidieť ako Bratislava vyzerá, nielen o nej čítať? Pozri si video na predchádzajúcej strane!

Zober ma späť

Máte návrh na zlepšenie? Sem s ním!

Máte otázku, ktorú by ste nám chceli položiť? Návrh, nápad, pripomienku?

Ak ste nám nezanechali odkaz, obávame sa, že nedostanete odpoveď, lebo nie sme veľmi dobrí telepati.

Prosím využite priestor pod videom na vyjadrenie vašeho názoru.

Captcha