Všetci si požičiavame v tíme Žltého melóna

  …V krajine naprieč morom je inovatívne p2p…”  


Trh kolektívneho požičiavania sa rozmohol v rokoch 2010 až 2015 a to najmä v USA a Veľkej Británii. Táto evolúcia rozvírila nielen čísla ale aj rôzne platformy. V rokoch 2015 celkové p2p pôžičky dosiahli vo Veľkej Británii 3,2 miliardy libier a 5,43 miliardy naprieč celou Európou.

Tento rýchly rast však znamenal aj odklon od originálnych princípov kolektívneho požičiavania a to najmä vo Veľkej Británii. Dokonca jedna p2p platforma smeruje ku získaniu bankovej lincencii.

Avšak trochu ďalej naprieč kanalóm na Slovensku je malá platforma Žltý melón, ktorá sa stále pridŕža originálnych princípov p2p pôžičok. Sú založené na transparentnosti, kde majú ľudia kontrolu nad svojimi pôžičkami, ale aj investíciami a poznajú úrokovú sadzbu.

Modely vytvorené na základe p2p pôžičok sú postavené na komunite ľudí, kde ľudia komunikujú priamo medzi sebou. Táto “originálna” verzia kolektívneho požičiavania uisťuje obe strany. Nakoľko stavia “obyčajných” ľudí do úplnej kontroly kam ich peniaze idú, alebo zkadiaľ ich peniaze prichádzajú. A to je duša p2p pôžičok.

V tretej epizóde Gentlemanovho sprievodcu p2p pôžičkami sme sa rozprávali s Hendrikom Bremerom, ktorý je v rade Žltého melóna. Práve on nám predstavil najnovšie inovatívne produkty, ktoré sa na našej platforme vyvinuli.

Prvou je inovatívna pôžička, ktorá má pomôcť ľudom, ktorý si kupujú dom.

Hlavným zámerom Žltého melóna pri tejto pôžičke je odstrániť čo najviac bariér, ktorým ľudia čelia pri kupovaní domu. Najväčším problémom je depozit, ktorý treba uhradiť a ktorý banka neposkytuje.

Tieto produkty nazývané aj “CashFree Bývanie” a “CashFree Hypo” sú ponúkané v kolaborácii s developermi a hypotekárnymi špecialistami na Slovensku.

Prvý produkt a to “CashFree Housing” môže dofinancovať rezervačnú sumu, ktorú treba uhradiť pri kupovaní domu a ktorú môžete zaplatiť okamžite späť, keď vám hypotéka od banky bude schválená.

“CashFree Hypo” zase poskytuje pokrytie depozitu, ktorý sa požaduje pri kúpe každého domu a ktorého splátky si môžete rozložiť od 5 do 20 rokov.

Banky zvyčajne požadujú depozit okolo 20 až 25% z celkovej sumy domu, čo predstavuje okolo 20 000 EUR. Táto suma môže byť obzvlášť obrovská pre mladých ľudí, kupujúcich dom po prvýkrát. Vo Veľkej Británii sa tak mladí ľudia môžu spoliehať len na svojich rodičov.

Okrem vyššie spomínaných pôžičok, Žltý melón poskytuje aj krátkodobé pôžičky, ktoré sa pohybujú medzi 100 až 1000 eurami. V iných inštitúciach zvyčajne predstavujú vysokú RPMN, čo sa stáva naozaj veľkým problémom v EÚ.

Tieto krátkoldobé pôžičky sú v Žltom melóne poháňané kolektívom ľudí, ktorí chcú požičať peniaze s dobrým úrokom a to poctivým ľudom, ktorí potrebujú trochu pomôcť v tažkých časoch.

Nebankové inštitúcie, ktoré poskytujú tzv. krátkodobé pôžičky s obrovským úrokom boli veľmi kritizované, nakoľko tak veľa ľudí zostalo v nekonečnom kolotoči nových a nových pôžičok, aby splatili tie staré.

U nás sú krátkodobé pôžičky poctivé a také na ktorých si zákaznik môže vybudovať v Žltom melóne dobré meno a byť tak v zozname do budúcna, kde bude môcť operovať s väčším obnosom peňazí.

Tieto pôžičky môžu byť použité aj na splatenie tých starých, kde je úroková sadzba oveľa vyššia a ktorá nerieši žiadny problém z minulosti.


Chceš vidieť viac z Bratislavy a čo sa deje v Žltom melóne? Tak si pozri celé video!

Zober ma späť

Máte návrh na zlepšenie? Sem s ním!

Máte otázku, ktorú by ste nám chceli položiť? Návrh, nápad, pripomienku?

Ak ste nám nezanechali odkaz, obávame sa, že nedostanete odpoveď, lebo nie sme veľmi dobrí telepati.

Prosím využite priestor pod videom na vyjadrenie vašeho názoru.

Captcha