Nepotrebujeme žiadne vzdelanie  

Len jednoduché finančné produkty...


V našich Čerstvých a Šťavnatých rozhovoroch sme sa tento týždeň rozprávali s Bohušom, ktorý je CEO v Kontentine – intuitívnom kalendári pre sociálne média, ktorý nevyžaduje Phd. aby ste ho vedeli používať.

Moja otázka teda znie prečo aj finačné služby nie sú také jednoduché a prístupné pre ľudí? Veď každý z nás koniec koncov zarába peniaze a mal by s nimi vedieť narábať, aby na konci každého mesiaca nehladoval.

Predtým, než som sa presťahoval do Bratislavy a predtým než som pracoval vo FinTech startupe v Londýne a predtým než som vyrástol a nabral môj neanglický akcent v Sillicon Valley, pracoval som ako politický analytik a publikoval zopár reportov o tom ako ľudia s nízkym príjmom využívajú finančné produkty, ktoré vlastne vôbec nie sú navrhnuté pre nich.

Práve môj posledný report v Centre Sociálnej Spravodlivosti (organizácia, pre ktorú som pracoval/Centre for Social Justice) sa volal Budúcnosť Financií – nová cesta k finančnej spôsobilosti, ktorá sa zameriavala práve na to, ako by mohol FinTech pomôcť obyčajným ľudom v ich finačnej situácii.

Vo Veľkej Británii sa veľa diskutuje o FinTech a online bankách či inováciách a venuje sa tomu veľká publicita. Všetko je to fajn, až na to, že tieto finančné produkty nie sú ľahké k používaniu. Pre ľudí, ktorí veľa nezarábajú, alebo neštudovali na ekonomickej univerzite je všetko ohľadne financií príliš komplikované.

Preto som veľmi nadšený z FinTech inovácií, ktoré zjednodušia ľudom život v každodennom živote.

Žltý melón má hneď niekoľko takýchto produktov.

Hneď na začiatku sme sprístupnili služby p2p pôžičok naozaj každému. Či už sa u nás registrujete ako investor, alebo ako žiadateľ o pôžičku.

Náš registračný proces je založený na “prirodzenom jazyku”. To znamená, že človek na našej stránke nemusí ísť najskôr na školenie v bankovníctve, aby vyplnil jednoduchý formulár.

Ďalej sa zameriavame na ľudí, ktorí sa zasekli v cykle vysokých pôžičok. Nakoľko si nemohli požičať z banky, zobrali si nevýhodnú pôžičku a keďže nemohli splatiť tú prvú, museli si zobrať druhú a potom tretiu.

Naše krátkodobé pôžičky sú nielen jednoduché a výhodnejšie, ale navrhnuté tak aby vylepšili situáciu v domácnosti na dlhšiu dobu.

Tieto krátkodobé pôžičky majú MRP len 26% a dajú sa splatiť v rozpätí 1-6 mesiacov a nielenže vám môžu dopomôcť vymotať sa z dlhov, ale pomáhajú aj nám lepšie vás spoznať, či ako budúcich žiadateľov o vyššie pôžičky, alebo aj ako investorov.

Každopádne toto sú len dva príklady, ako my ľudí nechceme len “vzdelávať”, ale naozaj im poskytovať produkty, ktoré sú navrhnuté tak, aby im vylepšili finančnú situáciu, alebo ich naučili ako s peniazmi narábať, tak aby rástli.

V nasledujúcich týždňoch sa budeme rozprávať viac o finančnej spôsobilosti a spôsoboch, ako robiť finančné produkty výhodnými pre obyčajných ľudí, nielen pre CEO a akcionárov.

Vidíme sa budúci týždeň!


Chceš vidieť viac z Bratislavy a čo sa deje v Žltom melóne? Tak si pozri celé video!

Zober ma späť

Máte návrh na zlepšenie? Sem s ním!

Máte otázku, ktorú by ste nám chceli položiť? Návrh, nápad, pripomienku?

Ak ste nám nezanechali odkaz, obávame sa, že nedostanete odpoveď, lebo nie sme veľmi dobrí telepati.

Prosím využite priestor pod videom na vyjadrenie vašeho názoru.

Captcha